habersafak

PERKOTEK BARİYER SİSTEMLERİ

PERKOTEK BARİYER SİSTEMLERİ

Otomatik Bariyer Sistemleri Nedir?

Otomatik bariyer; site girişlerinde, otoparklarda, ya da herhangi bir araç geçiş bölgesinde araçların güvenli giriş çıkışı sağlamak ve kontrolü sağlama amacı ile kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler araçların güvenli ve kontrollü bir şekilde geçiş yapmalarını sağlamak amacıyla üretilmişlerdir.

Otomatik bariyer sistemlerinin bariyer kolları farklı boyutlarda üretime sahiptir. 3 metre ile 6 metre uzunlukları arasında değişkenlik gösterebilir. Üretilen bariyerler ile istenildiği takdirde geçiş noktaları tamamen kapatılabileceği gibi onay verilen araçlarında geçişi sağlanabilmektedir.

Günlük yaşantımızda hemen hemen her otoparkta otomatik bariyer sistemlerini görmekteyiz. Araçların giriş çıkışlarına izin veren bu sistemler en başında güvenliğin sağlanması konusunda büyük bir öneme sahiptir. Otopark bariyer sistemleri paslanmaz çelik gövdeden ve elektrostatik boyadan meydana gelmektedir.

Otopark bariyer sistemleri ücretleri kullanılacak olan bariyerin kalitesine ve fonksiyonelliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sistemler hızlı geçiş(RFID), plaka tanıma, kartlı geçiş, manuel buton ya da uzaktan kumanda ile çalışabilecek şekillerde üretilebilmektedir.

Otomatik Bariyer Sistemleri Nasıl Çalışır?

Otomatik bariyer sistemlerinin çalışma prensibine bakacak olursak bu sistemlerde bariyerin yanına takılmış olan bir araç dedektörü bulunmaktadır. Bu dedektör sayesinde bariyere yaklaşan araç algılanmakta ve bariyer sistemi çalışmaya başlamaktadır. Araçlar bariyerden uzaklaştığı andan itibaren bu dedektörler tarafından algılanmakta ve bariyer otomatik olarak kapanmaktadır.

Otomatik bariyer sistemleri siteler ve benzeri alanlar dışında ücretli otoparklarda da yoğun olarak kullanılmaktadır. Ücretli otoparklarda ise araç giriş ve çıkışı için bariyer açılmadan önce bilet ya da kart almayı zorunluluğu bulunmaktadır.  Otomatik bariyer yanında yer alan mekanizmadan gerekli olan kart ya da bilet alındıktan sonra sistem tarafından çalıştırılan bariyerler açılmakta ve giriş çıkışa izin verilmektedir.

Otomatik  bariyer sistmlerinin açılıp kapanma sürelerine bakacak olursak bariyerler kol uzunluğuna göre 1-6 saniye arasında açılıp kapanmaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir elektrik kesintisin de ise yolu manuel olarak açıp kapatabilecek manuel hareket sistemi bariyerlerde yer almaktadır. Ayrıca bu sistemler uzaktan kumanda ile de açılıp kapatılabilmektedir.

Bu sistemlerde bulunan plaka okuma özelliği sayesinde belirlediğiniz ve sistemde kaydı olan araçların giriş ve çıkışına izin verebilirsiniz. Ayrıca otopark bariyer sistemlerinde yer alan zaman kontrolü özelliği sayesinde bariyerler istediğiniz saatte açılıp istediğiniz saatte kapanabilmektedir.

 

Otomatik Bariyer Sistemlerinin Kullanım Alanları

 

Otomatik bariyer sistemlerinin kullanım alanına baktığımızda aslında bu sistemler insanın olduğu ve araç giriş çıkışının olduğu her alanda kullanılabilmektedir. Genel olarak baktığımızda ise en çok otoparklarda kullanılan bir sistemdir.  Kamu ya da özel işletmelere ait olan ücretli otoparklarda kullanılan bu sistem ile güvenli araç giriş çıkış kontrolü sağlanmaktadır.

Akordiyon Bariyer

Akordiyon bariyerler, acil durumlarda hızlı bir şekilde yol ve geçişleri kapatmak için kullanılan bariyer sistemidir. Mobil yapısı, estetik görünümü ve kolay kullanımı ile en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Bununla birlikte modüler yapısı sayesinde birbirine ilave yapılarak istenilen uzunluğa erişilebilir.

Akordiyon bariyer manuel veya motorlu şekilde dik bir çizgide kapatan çizgi üzerinde ileri geri hareket ile çalışan bariyer çeşididir. Ağır olmaması nedeni ile alüminyumdan yapılmıştır. Birbirine ek yapılarak istenilen, seçilen uzunluğa göre ayarlanabilir. Sabit ya da hareketli olmak üzere kullanım imkanı sağlar. Kullanımı ve taşınması basit ve kolaydır. Devrilmeye, herhangi bir yerden gelen etki ve harekete dayanıklıdır. Kalabalık insan topluluğunu bir arada tutmak geçişlerin kolaylığını en aza indirmek için kullanılır. Otopark girişlerinde bulunan akordiyon bariyer araçların geçişlerini engellemek için ve geçişleri kontrol etmek amacı ile kullanılan sistemlerdir. Belli bir düzen için bu sistemler oldukça gereklidir. Akordiyon bariyer iki tip modelden oluşur bunlar standart akordiyon, motorlu akordiyon olarak isimlendirilir.

Standart akordiyon bariyer manuel olarak elle kurulum yapılır, sessiz çalışma ve estetik, güzel bir görünüşe sahiptir. Alüminyum yapısı sayesinde dayanıklı, esnek, hafif bir yapıya sahiptir. Teker üstlerinde bulunan reflektörler aracılığı karanlıkta ve gece parlaklık vererek fark edilmesini, görülmesini sağlamaktadır. Her zemine uygun olduğu için herhangi bir elektrik hattına gerek kalmadan kullanılır. Kurulum için herhangi bir elektrik sistemine gerek yoktur. Yükseklik boyutunun ölçüsü 120 cm’dir. Katlandığında 47 cm uzunluğuna açıldığında 2 metrelik alanı kapsamaktadır.

Bekçi Takip Sistemi

Bekçi takip sistemi belirli bölgelerin, belirlenen zaman aralıklarında kontrol edilip edilmediğini tespit etmek ve güvenlik personellerinin görevleri süresince belirlenen bölgeden ayrılıp ayrılmadığını kontrol etmek amacıyla kurulan sistemlerdir.

Sistem; güvenlik personelinin kendi kartını kaleme okutması ile başlar. Daha sonrasında güvenlik personeli sırası ile kontrol noktalarına kalemi okutur. Sonra olarak kalem bilgisayara bağlandığında içersinde ki veriler çekilerek rapor alınır.

Belirli zaman aralıklarında bekçi kalemi bilgisayara bağlanarak bölgenin hangi saatlerde kimler tarafından kontrol edildiğinin rapor bilgisini alabilir.

 

administrator

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir