habersafak

Lamine Parke

Lamine Parke

Döşemelerde birçok farklı malzeme kullanılmaktadır. Üst tabakası ahşap olup makinelerde işlenen ve zemin kaplama malzemesi olarak kullanılan lamine parke, doğallığı seven ve daha ekonomik seçim yapmak isteyenlerin tercihleri ​​arasında yer almaktadır.

Lamine Parke Nedir?

Masif ahşap şeklindeki üst tabakanın ahşap olması ile; İki veya üç kat, HDF veya kontra orta kat seçenekleriyle üretilen lamine parke, doğal ürünler kullanmak isteyenler ve ekonomik seçimler yapmak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Alt katmanlarında genellikle düşük kaliteli ahşap, HDF veya kontrplak kullanılırken; ağacın kendisi üst katmanında kullanılır.
Lamine kelimesi aslında yapıştırma anlamında kullanılır ve birbirine yapışan katmanlardan oluştuğu anlamına gelir. Standart laminatlarda üst katman 1,2 ile 6 mm arasında değişmekte olup, müşteri talepleri doğrultusunda üretilmektedir.

Laminat Parke Özellikleri

Zemin kaplamalarının vazgeçilmez kaplama malzemelerinden biri olan lamine parke, hem avantajları hem de birçok farklı özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Cila üzerinde olup hazır ambalajlarda satışa sunulmaktadır.
Laminatın diğer özellikleri arasında;
• Tamamen doğal ahşaptan yapılmış, lamine 2 veya 3 kattan oluşmaktadır.
• Ergonomik, dekoratif ve sağlıklı yapısı ile tercih edilmektedir.
• Ambalajlı ve cilalı olarak mevcuttur. Dil ve oluk olduğu için hızlı döşeme imkanı sunar.
• Cilalı veya yağlı seçenekleri mevcuttur.
• Tek şerit döşeme aynı zamanda plank olarak da adlandırılır; parke zemin parçası üzerinde uzun görünümde tek parça görünümü vermektedir.
Laminat ve Parke Arasındaki Fark Nedir?
Laminat parke ve parke parke sürekli birbirine karıştırılmaktadır. Ancak ikisi arasındaki en önemli fark, laminat parkelerde gerçek ahşap kullanılmadan desenler basılarak üst katmanın oluşturulmasıdır. Yani laminat parke doğal değildir. Öte yandan, parke döşemenin üst tabakası ahşaptan oluşur, yani doğaldır. Bu nedenle, ikisi arasında bir maliyet farkı vardır. Ayrıca, diğer özelliklerde birbirlerinden farklıdırlar.
• Laminat, reçine emdirilmiş kağıda sıkıştırılmış talaş üzerine basılarak üretilir. Yani parke olarak değil, parke alt başlığında tercih edilen estetik görünümlü kaplama malzemesi olarak kullanılır.

• Laminat parkelerde en üst katman lake katmandır. Altında kağıt tabakası, HDF tabakası ve bilanço kullanılmaktadır.
• Lamine parkelerde üst katman papel katman ahşaptır, orta katmanda marine contra veya HDF, denge katmanında yani alt katmanda ise doğal ahşap kullanılmaktadır.
• Lamine doğal ve sağlıklıdır. Uzun ömürlüdür ve ses akustiği sağlar.
Lamine parke ahşaptan üretilirken, üretim sırasında kurutularak ve havalandırılarak ağaçlara preslenir. Ancak her iki ürün de farklı kullanım alanlarına sahip olduğu için her ikisi de tercih edilen kaplama ürünleridir.
Laminat Parke Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Hem dekorasyon hem de pratiklik açısından evlerde sıklıkla tercih edilen lamine parke; farklı çeşitleri ile ofislerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı seçimlere göre seçilen parkeleri satın alırken renk çeşitlerinin yanı sıra farklı kriterleri de değerlendirmek gerekir.
• Laminatın boyutu ve kullanım amacı önemlidir. Parke seçimi kullanım amacına göre yapılmalıdır.
• Ofis alanları için daha kalın mm parke tercih edilir çünkü evler için daha ince mm parkeler idealdir. Ancak gün içerisinde ne kadar ağırlık kaldıracağı da göz önünde bulundurulmalıdır. 21-23 mm parkeler evler için idealken, 31 mm parkeler ofisler için uygundur.
• Laminat parke seçerken; ağaç doğal bir ürün olduğu için seleksiyon adı verilen seleksiyonlar meydana gelir. Seçenekler temiz malzeme (düğümlü, diri odunsuz), naturel (düğümlü), antik (düğümlü ve çatlaklı), rustik (düğümlü, çatlaklı ve renk farklılıkları olan).
Uygulama yapılacak alanda 48 saat kapalı olarak bekleyen parkeler, uygulama esnasında genişleme ve uyum sağlama amacı ile kullanılır. Parkeler uyum sağlamaz ise; ayrılma veya sıkıştırma meydana gelir. Aynı zamanda parke döşenirken, alanı düzleştirirken ve uygulama yapılırken zemin ölçümü uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Laminat Parke Nasıl Yapılır?

Laminat parke zemin kaplamaları alanında uzman, deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır. Döşeme yapılırken parke duvarla aynı hizada olmamalıdır. Germe payının bırakılması parkenin zarar görmesini engelleyecektir.
Parke döşeme yapılırken;
• Parkenin ahşap zemine montajı için çivi başlarının zemine gelmesi ve vidaların gömülmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise zeminin düz olmasıdır.

• Tüm yüzeyin düzgün olduğundan emin olduktan sonra döşemenin ölçüleri alınır. %10 fire, döşeme altı ve laminat parke miktarı m2 olarak hesaplanmıştır.
• Laminat parke güneşin odaya girme yönüne göre döşenir. Kurulumdan önce, alt zeminlere bir altlık serilir. Döşeme altı uygun ölçülerde kesilir ve sabitlenir.
• Panellerin belirlenmesinin ardından; Uygulamaya başlamadan 48 saat önce bekletilen parke ters çevrilir ve panelin ucuna bakacak şekilde panel boşluğa geçirilir.
• Panellerin uçları birbirine kenetlenecek şekilde ilk sıra tamamlanır.
Döşeme yapılırken paneller süpürgeliğe kadar kesim yapılırken odanın solundan sağına doğru monte edilir. Eklemler üst üste binmeden düzenlenmiştir. Tüm parke soldan sağa doğru devam edilerek döşeme işlemi tamamlanır.

Laminat Zemin Bakımı

Laminat parke bakımı, ürünün uzun süreli kullanımı için mutlaka uygulanması gereken bir işlemdir. Parkenin daha sağlıklı olması ve yıllarca kullanılabilmesi için bazı bakım işlemleri gerekmektedir.
• Doğal bir malzemedir ve bu nedenle ortam sıcaklığı 15 derece ile 24 derece arasında olmalıdır. Nem ideal olarak %40 ile %60 arasında ayarlanmalıdır. Bu oranların dışında bir bölgede bulunuyorsanız farklı döşeme çeşitleri kullanılmalıdır.
• Çivili veya sivri topuklu malzemeler kullanılmamalıdır. Bu maddeler parkenin doğallığını bozar.
• Mobilya ayaklarına, çizilme ve diğer bozulmaları önlemek için keçe gibi malzemeler yapıştırılmalıdır.
• Parke temizliğinde doğal temizleyiciler kullanılmalıdır. Ağır kimyasal temizlik malzemelerinden kaçınılmalıdır.
• Direkt su ile temas ettirilmemeli, nemli bir bezle temizlenmelidir.
Laminat parkenin bakım ve temizliği doğru bir şekilde yapıldığında ömrünü uzatmakla kalmayacak, çizilmesini ve yapısının bozulmasını da engellemiş olacaksınız.
En İyi BVT Laminat Parke Modelleri
Son yıllarda sayısı artan, ev ve ofislerde tercih edilen en iyi BVT laminat parke modelleri arasında; meşe, dişbudak, akçaağaç ve ceviz ağacından yapılmış modelleri bulunmaktadır.
• Seçme
• Doğal
• Antik
• Kırsal
Ahşabın doğal yapısının vurgulandığı fırçalanmış yüzeyler sayesinde daha da estetik görünen parke modelleri üzerinde nem, kir ve çizilmelere karşı koruyucu tabaka da kullanılmaktadır.
Laminat Parke Renk Çeşitleri Nelerdir?
Lamine parke modellerinin yanı sıra renkleri ile de göz alıcı bir yapıya sahiptir. Evinizin dekorasyonunda tam bir değişim yaratacak parke renkleri geniş bir renk skalasına sahiptir. Açık meşenin yanı sıra gri, gümüş meşe, beyaz; koyu renkleri tercih edenler için ceviz rengi, larissa ve sarissa gibi renk çeşitleri bulunmaktadır.

Lamine Parke Fiyatları Ne Kadardır?

Lamine parke 2 veya 3 kat ahşaptan üretilir. Ev dekorasyonunuzda veya ofis dekorasyonunuzda tercih edeceğiniz lamine parke fiyatları, döşeme yapılacak m2 alana, kullanılan şerit cinsine, işçiliğine ve yapıldığı ahşabın cinsine göre farklılık göstermektedir. Beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünleri görmek ve hayallerinizdeki dekorasyona uygun maliyetlerle sahip olmak için BVT ile iletişime geçebilirsiniz.

administrator

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir