KİNİNİZ İLE GEBERİN - Haber Şafak

KİNİNİZ İLE GEBERİN

Bu haber 22 Ocak 2022 - 12:55 'de eklendi ve 133 views kez görüntülendi.

Mevlana’nın “Ya göründüğün gibi ol ya olduğun gibi görün…” diye tarif ettiği içi dışı bir, özü sözü bir, mert insan gibi insan olabilmek çok mu zor…?

“Senin inancın sana, benim inancım bana” hoşgörü ikliminde “ahsen-i takvim” fıtratını uygun, çirkinleşmeden, çemkirmeden hür ve özgür insanca yaşayabilmek bu kadar mı imkânsız…?

Tabi ki değil…

Yeter ki insanlar insan gibi düşünsün, karşılıklı anlayış içinde inancına saygı göstersin mutlaka müşterek bir alan oluşacaktır.

Ancak bir elinde zeytin dalı diğer elinde silah, söylediği iki kelimeden biri özgürlük, eşitlik olmasına rağmen iki yüzlü mürai insanların kin ve nefret dolu patavatsız söylem ve eylemleri ile maalesef bu mümkün olmuyor/olamıyor.

Gün geçmiyor ki, siyasetçisi, sanatçısı, yazarı çizeri, akıllısı delisi fonlanmışı el birlik İslam’a, Müslümanlara, dine diyanete çatmasın… Kutsal bilinen değerlere saldırmasın… Hakaret etmesin…

Birde bu saçmalıkları sanat adına sanat kılıfı ile kutsamalarla kendilerine dokunulmazlık atfederek yapmaları yok mu sormayın gitsin… Oysaki sanat saçmalama özgürlüğü veya dine diyanete kutsal değerlere saldırmak için kullanılan bir aparat değildir.

Her insanın dini, inancı, yaşam alanı, kutsaldır. Başta sanatçısı, siyasetçisi olmak üzere herkes bu sınıra saygı duymak, saygı göstermek ve bu kurala hassasiyet ile uymak zorundadır.

Sırf egolarını tatmin etmek için Müslümanlara “Çin İşkencesi” yaşatabilmek adına İslam’a ve değerlerine saldırılması için yapılan bu saçmalıklar, mütedeyyin insanları üzmekte ve kırmaktadır.

Rahat bırakın artık insanları…!

Kim nasıl inanırsa inansın…Kim nasıl yaşarsa yaşasın… Kim nasıl düşünürse düşünsün.

Hal böyle olmasına rağmen sanatçılığı, siyasetçiliği kendinden menkul, körlerin ve sağırların birbirini ağırladığı, uluslararası hiçbir başarısı bulunmayan, toplumda karşılığı olmayan, dar bir çerçeve içinde zorlamaların dışında kimsenin tanımadığı, grama gelecek başarısı bulunmayan saman alevi misali gelip geçen insanların olmayan meziyetlerinin ardına sığınarak insanların inancına saldırmaları kendilerini gündemde tutma gayretinden başka bir şey değildir.

Birisi çıkıyor, çocuklara “Kur’an öğretilmesini orta çağ karanlığı” olarak gördüğünü söylüyor. Birisi çıkıyor, “iktidara geldiklerinde dinden Diyanetten hesap soracaklarından” bahsediyor.

Birisi de çıkıyor Hz. Âdem ile Havva anamıza dil uzatıyor.

Kimse kimsenin inancından dolayı hesap sormaya kalkması, inancını orta çağ diye nitelendirmeye hakkı yoktur ve haddi de değildir.

Akşam yatıyorlar yalan, sabah kalkıyorlar başka bir yalan. Defi hacet ihtiyaçları için beyinleri yalan üretmek üzere programlanmışlar.

Bunların içinde şıracısı, bozacısı, trolleri ve fonlanmışı ile birçok kişiler mevcut… Birbirlerinin şahidi ve destekçisi olarak birbirilerine öyle meziyetler ile tanımlıyor ve kutsuyorlar ki gazı alan “tutmayın beni” edası ile cengaverleşiyor… Birde işin için de yeşil yeşil fonlanmış dolarlar olunca… İpini koparmış gibi saldırıyorlar…

Bir de hiç bitmeyen, tükenmeyen kinleri var ki… Hak adına olan, ülkenin menfaatine, halkın faydasına olan her şeye karşı çıkıyorlar…

İçleri fokur fokur kaynıyor… Vurmadan, kırmadan, çatmadan, yıkmadan kaşıntıları geçmiyor…

Bu nedenle kaşıntılarının uyuz mikrobu olarak etrafa zarar vermemesi için kendileri ile kavgalı, İslam’a saldırmaktan başka hiçbir meziyetleri bulunmayan bu zavallıları, Rabbimize havale edelim ki kendi yangınları içinde kinleri ile boğulsunlar…

Hasan kAYAhasankayabiga@hotmail.com
1963 yılında Çanakkale-Biga- Karacaali Köyünde doğdu. İlçe Özel İdare ve Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra emekliye ayrılan yazar, siyasi ve güncel konuların taşradaki yansımaları ve etkileri ile ilgili gazete köşe yazıları yazıyor. Ayrıca, Öykü ve Roman çalışmalarına da devam ediyor...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.